Jak přimět dítě ke každodennímu plnění úkolů?

Schopnost dítěte sedět u stolečku a plnit jeden úkol za druhým určitě nepřijde sama...

Abychom mohli naše dítě rozvíjet, je zapotřebí jej postupně naučit určitému pracovnímu chování.

 

Nejdůležitější je vybrat vhodné pracovní místo. Měl by to být stoleček v klidné části bytu, kde nebude dítěti nic odvádět pozornost. Toto místo musí být vyhrazeno jen k účelu plnění úkolů. Není možné aby u stejného stolu dítě jedlo, malovalo i pracovalo.

 

Schopnost dítěte sedět u stolečku a plnit jeden úkol za druhým určitě nepřijde sama. Je potřeba začít s jedním jednoduchým úkolem, u kterého jsme si jisti, že naše dítě zaujme. Může to být například vhazování korálků do nádoby s hrdlem, rozlévání vody do různých nádob a kelímků, foukání brčkem do sklenice s vodou nebo cokoli jiného, co vašemu dítěti přináší radost.

 

Postupem času úkoly přidáváme a stále obměňujeme. Nesprávná obtížnost může dítě odradit, proto musíme výběr nové úlohy vždy pečlivě zvážit!

Nejjednodušší úkoly jsou ty, které dítě plní v krabici pro strukturované učení. U těchto typů úloh můžeme procvičovat například přiřazování reálného předmětu k obrázku, skládání puzzle, třídění dle různých kritérií apod.

 

Další možností jsou strukturované úkoly formou laminovaných karet, se kterými si mohou děti procvičit široké spektrum znalostí a dovedností – třídění a přiřazování, puzzle pro nejmenší, počítání do 10, počítání do 20, matematika pro prvňáčky, abeceda pro děti, první čtení, globální čtení, grafomotorika pro předškoláky,  cvičení pro rozvoj řeči, logopedické pomůcky pro špatnou výslovnost, pomůcky pro neverbální komunikaci pomocí obrázků nebo angličtina pro školáky i předškoláky.

 

Zkrátka, strukturované učení nabízí hravé učení pro předškoláky, lákavé učení pro školáky i zábavné učení pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

 

Pro úspěšný nácvik pracovního chování je velmi důležitá také motivace a odměna, kterou vždy volíme individuálně! Odměnou za splněný úkol může být například malá sladkost, oblíbená pohádka nebo hra na počítači. S motivací a vizualizací práce pro děti s autismem nebo ADHD pomůže MOTIVAČNÍ PROUŽEK PRO NÁCVIK PRACOVNÍHO CHOVÁNÍ.